„Ptáte se, proč Karel Havlíček Borovský a proč epigramy? Podle mého soudu je Havlíček první moderní novodobý český žurnalista v tom nejlepším slova smyslu. Zastupoval tehdy v hodně provinciálním českém prostředí liberální postoje a kritické pohledy na věc. Měl všechny vlastnosti, které jsou užitečné, a platilo by to i dnes. To je jeden z důvodů, proč se k Havlíčkovi vracet a proč se s ním máme poměřovat,“ uvedl při příležitosti významných výročí KHB a soutěže Epigram 2016 předseda Syndikátu novinářů ČR Adam Černý.
„Další důležitou věcí je vedle liberálního pohledu na svět a zastávání demokratických zásad také smysl pro humor. Proto je Havlíček hodně „živý“. Když si otevřete třeba jeho Krále Lávru nebo i jiná díla, najdete v nich svěží verše. Jejich humorná stránka se nevytratila ani po letech, což je u autora, který k nám „mluví“ z poloviny 19. století, opravdu vzácnost,“ doplnil Černý.
Masaryk mluvil skoro dvě hodiny
Havlíčkovým rodištěm je Borová. Zde pravidelně pořádají Havlíčkovské slavnosti. Ty první se konaly 19. srpna 1862, zúčastnily se jich desetitisíce lidí z celých Čech, Moravy i Slezska. Plamenný projev tehdy pronesl Karel Sladkovský, pozdější předseda mladočeské strany.Na slavnostech v roce 1906 pro změnu hovořil T. G. Masaryk, budoucí první československý prezident. A řeč si připravil velmi svědomitě, trvala téměř dvě hodiny.
„Většina těch slavností se konala na sklonku léta. Stejně tak tomu bylo i letos, kdy se uskutečnily od 1. do 4. září. Je to vždy spojeno s posvícením,“ doplňuje knihovnice a průvodkyně v Havlíčkově rodném domě Marcela Sobotková.
Muzeum v rodném domě Karla Havlíčka Borovského funguje od 15. srpna 1931. Co v něm bývalo na úplném počátku? „V první místnosti, dříve kupeckém krámu, byly instalovány Havlíčkovy spisy a literatura, fotografie jeho pomníků, pamětních desek z náměstí, ulic, sadů a budov, které nesou jeho jméno,“ nastínila Sobotková. Nechyběla tam ani pamětní deska seznamující návštěvníky muzea s osobnostmi, které se podílely na vzniku expozice.
Mramorová busta i vojáci
Dominantou druhé místnosti, rodné světničky, byla vzácná Havlíčkova busta z carrarského mramoru od sochaře Ladislava Šalouna. Kolem ní byly vystaveny věnce vážených účastníků slavnostního otevření expozice.„Třetí místnost se dala nazvat Havlíček a československá armáda,“ doplnila nynější průvodkyně v rodném domě Karla Havlíčka Borovského.
Prvním kustodem muzea se v roce 1931 stal Jindřich Bukovský. Jejich rodina měla v domku do té doby koloniál. Krámek ostatně předtím provozoval i Havlíčkův táta Matěj, velmi podnikavý muž. „Za druhé světové války Jindřich Bukovský schoval zdejší cenné exponáty, po válce byla expozice snadno uvedená do původního stavu,“ připomněla Marcela Sobotková.
Národní památka
Proměny se pak v Havlíčkově rodném domě uskutečnily v roce 1956 při stém výročí Havlíčkova úmrtí) a dále v letech 1970 a 2001. Dům je od počátku sedmdesátých let minulého století národní kulturní památkou. V roce 1998 jej převzala od státu obec. Odvrátila tak hrozbu, že expozice bude uzavřená z důvodů úspor na státní úrovni a také s ohledem na duplicity s exponáty v tehdejší expozici v nedalekém Havlíčkově Brodě.K vidění tak v Havlíčkově Borové jsou i nyní třeba Havlíčkovy díla, rukopisy a dopisy. Nechybí informace o jeho rodině a vrstevnících. Slouží taktéž knihovna, čítárna a informační centrum. Aktuální otvírací dobu naleznete na internetových stránkách městyse www.havlickovaborova.cz.
Původně v knihovně bylo 184 knih, hlavně šlo o Havlíčkova díla. „Památník měl shromažďovat věci o Havlíčkovi. To, co s ním bylo spjaté, i to, co on vydal,“ doplnila Sobotková. V dnešní době disponuje borovská knihovna přibližně 10 500 svazky. A nejde už zdaleka jen o díla Karla Havlíčka Borovského.
V městysi Havlíčkova Borová stojí za zhlédnutí i pomník Karla Havlíčka Borovského z roku 1901 či pozdně gotický kostel svatého Víta z 15. století. Nedaleko od kostela se nachází někdejší škola, ve které se jako žák učil Karel Havlíček. Jeho oblíbeným pedagogem byl Antonín Línek.
V rodném domě slavného spisovatele a novináře Karla Havlíčka Borovského v Havlíčkově Borové je expozice. Funguje už od roku 1931. Foto: Jaroslav Paclík