V Bruselu

TŘICET LET OD SAMETOVÉ REVOLUCE

Stáž v Bruselu


V rámci různých rekapitulací a ohlédnutí za uplynulými 30 lety, které přichází na pořad nadcházejících podzimních dnů v roce 2019, určitě patří výčet možností dnešních studentů, absolventů a široké veřejnosti ČR v nabídce zahraničních stáží a dalšího vzdělávání.

Jednou z příležitostí jsou například stáže v Bruselu, v institucích Evropské unie a jejích agenturách, zastupitelských úřadech ČR a dalších českých subjektech působících v Bruselu. Svoji neopakovatelnou příležitost, poskytovanou v rámci programu ERASMUS+ využila také dcera jedné z členek Syndikátu novinářů Vysočina, studentka České zemědělské univerzity v Praze Monika Palátková.



ERASMUS + je vzdělávací program EU na období 2014-2020, který podporuje spolupráci a mobilitu ve všech sférách vzdělávání, v odborné přípravě a v oblasti sportu a mládeže. Klade si za cíl zvýšit kvalitu a přiměřenost kvalifikací a dovedností. Dvě třetiny prostředků z tohoto programu jsou určeny na stipendia více než čtyřem milionům osob za účelem studia, odborné přípravy, práce či dobrovolnické činnosti ve výše uvedeném časovém období. Pobyt v zahraničí trvá od několika dnů až po jeden rok. Program ERASMUS+ je řízen Evropskou komisí, Výkonnou agenturou pro vzdělávání, kulturu a audiovizuální oblast, řadou národních agentur a řadou národních úřadů v partnerských zemích. 

Monika uspěla při pohovoru a získala stáž v kanceláři Evropského hospodářského zájmového sdružení ACCESS EU! – EEIG, která má za cíl umožnit svým členům rozvíjet obchodní aktivity, maximálně využít jejich hospodářský potenciál a umožnit další růst. Náplní činnosti Evropského hospodářského zájmového sdružení ACCESS EU! – EEIG je poskytovat členům a jejich partnerům nejvyšší úroveň informovanosti a znalostí o politikách a strategiích EU v oblastech jejich zájmu.



Moniko, co bylo základním předpokladem pohovoru k získání zahraniční stáže?
Byla to dobrá znalost angličtiny slovem i písmem, všeobecný přehled, kultivované vystupování a přístup k práci, charakterizovaný samostatností a zodpovědností při plnění úkolů, včetně sebekázně.

Co bylo v Bruselu tvojí pracovní náplní?
Byl to sběr a aktivní vyhledávání informací relevantních oblastí (například problematika dopravy, energetiky, vědy a výzkumu, zemědělství, informačních a komunikačních technologií, životního prostředí, potravinářského průmyslu a jiné) a účast a zápisy z konferencí, monitoring evropské legislativy. V neposlední řadě překlad textů z angličtiny do češtiny a někdy naopak.



Jak dlouhá byla stáž a kdo hradil náklady?
V kanceláři ACCESS EU!, respektive v Bruselu, jsem prožila čtyři měsíce na jaře roku 2019. Část nákladů spojených se stáží hradilo sdružení ACCESS EU! a část vysílající škola ČZU v Praze.



Jak bys charakterizovala pobyt?  
Děkuji za příležitost, kterou jsem ráda využila. Mé poděkování patří všem, kteří mi radili a pomáhali orientovat se v jednak bruselském prostředí a také v prostředí institucí EU. Stáž byla kombinací pracovních zkušeností a možností dalších aktivit, jako bylo víkendové poznávání Bruselu a cestování po Belgii, a v neposlední řadě společenská setkávání s mnoha různými a zajímavými lidmi rozmanitých oborů.