Na cestách

Dáša Palátková

Svět termálních pramenů a lázní

Pokud se chystáte do Budapešti, doporučuji naplánovat více dnů a zahrnout do programu alespoň jedny termální lázně. Ve městě se jich nachází přibližně tři desítky. Tradice lázeňství je v Budapešti bohatá. Pochází z doby římské, z dob osmanských tu zůstaly čtvery lázně částečně v původní podobě.

Živoucí a plodný Žitný ostrov

Žitný ostrov, maďarsky Csallóköz, je největším říčním ostrovem v Evropě. Rozprostírá se od Bratislavy po Komárno. Tak se tam pojďme trochu porozhlédnout. 


Brusel - čtyřnásobné hlavní město

Brusel, to není jen centrum evropské politiky, kvůli čemuž tam míří řada novinářů z celého světa. Dá se tam prožít i zajímavý prodloužený víkend. A co navštívit? Třeba Atomium, kterému je letos 60 let. 


Muzeum skoku na lyžích v Harrachově

Historii českého skokanského sportu připomíná unikátní expozice, která z iniciativy bratrů Slavíkových vznikla ve zrekonstruované budově autobusového nádraží v Harrachově. Podobnou jinde v Česku a ani v Evropě nenajdete.


Benátky - muzeum samo o sobě

Hlavní město italského regionu Veneto je jedním z historicky nejromantičtějších míst na světě. Benátky leží na zhruba 120 ostrovech, jsou protkány přibližně 170 kanály s dominantním Canal Grande a uličky spojuje okolo 430 mostů.


Na lyže i za zábavou do obří haly v Německu

Přivítá vás tři sta metrů dlouhý lyžařský svah s technickým sněhem. Areál je vybavený čtyřsedačkovou lanovkou, stroji upravovanou pistou a nabídkou rozmanitých sportovních i zábavních aktivit.

Jak se před 38 lety vydali do Himálaje

Nejdřív prožili nesnesitelné vedro a pak je zase čekaly kupy sněhu a krutý mráz. Expedice se ale zdařila, dvojice Červinka - Srovnal a Krupička – Novotný se dostaly na vrchol hory Manáslu!


Do Kalábrie nejen za fíky a cedráty

Do Kalábrie na jih Itálie jsme se vydali začátkem září. Lákala nás zhruba dva a půl tisíce kilometrů vzdálená pomyslná špička italské boty, jejíž skalnaté břehy s mnoha zálivy, ale i překrásnými písečnými plážemi, na dohled od vysokých hor, omývá na západě Tyrhénské moře a Češi sem zatím moc necestují.

Africká země oplývá nádhernou horskou krajinou, umožňuje setkání s lidmi žijícími původním stylem života, pěším turistům nabídne mnohakilometrové trasy, dává příležitost k projížďkám na ponících.Richard Kliment

Rok sedmistého výročí narození významného českého panovníka je příležitost, kterou si muzea a galerie nenechaly proklouznout mezi prsty.  


220 let Národní galerie

Přečtěte si, jak si galerie připomněla své významné výročí a co přichystala pro své návštěvníky. Společná vernisáž několika výstav byla pod názvem Grand Opening připravena ve Veletržním paláci v Praze. 

Jaroslav Paclík

Na lodi Britannia

Královská jachta Britannia patří mezi největší turistické atrakce ve Skotsku. Pokud někdy zavítáte do Edinburghu, tak se na tuto loď jděte podívat. Uvidíte nejen královské pokoje, ale i ubikace námořníků, strojovnu, ošetřovnu či prádelnu. Audioguide tady mají také v češtině.
Jan Kliment

Ve víně je pravda, aneb: poznáváme Znojemsko

Znojemsko ležící v dešťovém stínu Českomoravské vrchoviny) je jednou ze čtyř vinařských podoblastí Moravy. Je to 91 vinařských obcí a 224 viničních tratí (s celkem 3 500ha vinic), a odrůdami zejména bílých aromatických vín.   
Vladimír Přech

Izrael: Ze Svatého města do „Silicon Wadi“

Izrael je země plná kontrastů. Tyto kontrasty jsou pro běžného turistu je to snad nejvíce patrné, pokud navštíví dvě největší izraelská města: Jeruzalém a Tel Aviv. Obě města od sebe dělí zhruba padesát kilometrů, ale způsob života v nich se výrazně liší. Ne náhodou se v Izraeli říká, že v Haifě se pracuje, v Jeruzalémě se modlí a v Tel Avivu tančí.